بازاریابی اینترنتی در شرکت ها توسط مشاوران پارک بازاریابی| خدمات برنامه بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی چیست

بازاریابی در اینترنت یعنی چه و چه تفاوتی با سایر روش ها دارد؟ بازاریابی اینترنتی که به اشتباه از آن به عنوان بازاریابی الکترونیکی بیشتر یاد می شود به جذب مشتریان و خریداران، فروش محصولات و ارائه خدمات از مسیر اینترنت اطلاق می گردد. بازاریابی اینترنتی دارای گستره وسیعی بوده که نه تنها شامل بازاریابی از طریق اینترنت بلکه شامل کلیه فرایندهای بازاریابی که از طریق ایمیل، بنرهای اینترنتی، سئو یا ارتقا رتبه سایت در موتورهای جستجوگر و یا پخش تبلیغات از طریق شبکه های اجتماعی ، پادکست ها، نشست های خبری، چت روم ها نیز می باشد.

علاوه بر آن، مدیریت داده های مشتریان و ارتباط اینترنتی با خریداران نیز در این حوزه خلاصه می گردد. بازاریابی اینترنتی خواص فنی و نوآوری های اینترنت را با هم گره زده و شامل طراحی، توسعه، تبلیغات و فروش می باشد.

مشاوره بازاریابی اینترنتیبازاریابی اینترنتی - مشاوره بازاریابی اینترنتی

مشاوره بازاریابی اینترنتی ؛ محققان پارک بازاریابی ایران نیز با تغییر رویکردها در بازاریابی های نوین سعی نموده اند تا فعالیت های خود را در این راستا نیز توسعه داده و با دستیابی به الگوهای رایج و همچنین نوآورانه در محیط اینترنت بتوانند شرکت های تحت پوشش مشاوره بازاریابی اینترنتی پارک بازاریابی ایران را در این حوزه نیز ارتقاء دهند که نتایج آن را می توان در افزایش حجم فروش و همچنین ارتقاء این برندها در ذهن مشتریانشان مشاهده نمود. بنابراین مشاوره بازاریابی اینترنتی تنها به طراحی یک وب سایت ختم نمی گردد و فعالیت های متعددی را در بر خواهد داشت که کمک به سزایی در رشد و تعالی صنایع و خدمات مختلف خواهد بود.

موفقیت در کسب و کار اینترنتی نیازمند وجود تیم مشاوره بازاریابی اینترنتی خبره شامل برنامه نویسان ، متخصصان بازاریابی ، گرافیک ، روان شناسان و … برای این منظور می باشد. رقابت در فضای اینترنت غیرقابل تصور است  زیرا که این فعالیت در جایگاه یابی سازمان شما در ذهن مشتریان بسیار تأثیر گذار خواهد بود.

یک فعالیت بازاریابی موفق در اینترنت به هیچ عنوان قابل مقایسه با یک فعالیت موفق در دنیای غیرمجازی نیست. اختیاراتی که شما در یک کسب و کار اینترنتی موفق دارید، چه از لحاظ محیط فعالیت و چه از لحاظ تعداد مشتریان بالقوه در بازار هدف قابل مقایسه با یک فعالیت بازاریابی جمعی موفق نمی باشد. در نیای مجازی تحت وب از لحاظ تئوریک محدودیتی جهت تعداد بازارهای هدف و مشتریان شما وجود ندارد و سازمان ها در محیط های غیرمجازی سخت به آن دست پیدا خواهند نمود.

اخیرا دپارتمان مشاوره بازاریابی در پارک بازاریابی ایران با سرمایه گذاری و بورسیه یکی از مشاورین ارشد جهت کسب آموزش های بروز دنیا و ارائه خدمات مشاوره بازاریابی اینترنتی با محوریت بازارهای صادراتی ایران ، گامی عملیاتی برداشته است. قصد ما مشاوره بازاریابی اینترنتی از صفر تا صد است. به نحوی که تمامی برنامه ها را در برگرفته و با کسب دانش کافی در مورد بازاریابی اینترنتی اقدام به مشاوره جهت اجرای برنامه ها به نحو صحیحی در شرکت ها پیدا شود.

آموزش بازاریابی اینترنتی

آموزش بازاریابی اینترنتی به صورت کامل با توجه به گستردگی حوزه بازاریابی به صورت آنلاین برای شرکت ها توجیه اقتصادی ندارد. اما آنچه مسلم است همه شرکت ها با توجه به موارد فوق الذکر علاقه مند به بهره برداری از بازاریابی در اینترنت هستند. آموزش بازاریابی اینترنتی به اندازه ای شرکت ها بتوانند برنامه های خود را مدیریت نمایند، کافی است. بدین ترتیب که زیرساخت های اجرای بازاریابی در اینترنت توسط شرکت های تبلیغاتی و اینترنتی تهیه گردد و سپس به کمک آموزش بازاریابی اینترنتی که به یکی از پرسنل ستادی در شرکت ارائه می شود، از این نوع بازاریابی استفاده شود. فراموش نکنید که اگر به دنبال آموزش بازاریابی اینترنتی به صورت کامل بروید، از هدف اصلی و مأموریت سازمانی خود عقب می مانید.

آموزش بازاریابی اینترنتی در قالب آموزش های مدیریتی صورت می پذیرد. مشاورین در پارک بازاریابی ایران تنها خدمات آموزش مدیریتی در مورد بازاریابی اینترنتی انجام می دهند. بدین معنا که چارچوب های برنامه بازاریابی اینترنتی و سرفصل های اجرایی که نظارت مدیریت شرکت را می طلبد، در قالب آموزش بازاریابی اینترنتی توسط مشاورین به مدیران آموزش داده می شود.

مقاله بازاریابی اینترنتی

مقاله بازاریابی اینترنتی با توجه به نو بودن این حوزه بازاریابی و عدم آگاهی فعالان این حوزه از دانش مقاله بازاریابی اینترنتی ، رشد زیادی در این حوزه نبوده است. مقاله بازاریابی اینترنتی با اهداف متفاوتی تهیه و دنبال می گردد. اگر به دنبال مقاله بازاریابی اینترنتی می گردید که به کمک آن بتوانید به صورت عملیاتی وارد این حوزه شوید، کمی به انحراف می روید. در این موضوع این است که مقاله بازاریابی اینترنتی شما را در توسعه آگاهی هایتان ارتقا می دهد و مراحل ورود شما به بازاریابی به صورت آنلاین را به شما آموزش نمی دهد. سایت های متعددی وجود دارد که مقاله های کوتاه با موضوع مقاله بازاریابی اینترنتی منتشر نموده اند اما اغلب این مقالات جهت توسعه می باشند.

روش های بازاریابی اینترنتیinternet marketing- بازاریابی اینترنتی

روش های بازاریابی اینترنتی عبارتند از ارسال ایمیل ، حضور بنری در سایت های پرمخاطب و حضور در صفحه اول سایت های جست و جو گر می باشد. اما روش های بازاریابی اینترنتی با توجه به پایین بودن هزینه آنها مورد بهره برداری بیش از حد قرار گرفته اند. تا جایی که موجب از بین رفتن اثربخشی برخی از این روش های بازاریابی اینترنتی شده است. ارسال ایمیل های تبلیغاتی با عنوان spam موجب نارضایتی مخاطبین و حتی ضدتبلیغ برای برند ها شده است. روش های بازاریابی اینترنتی باید مطابق یک برنامه و هماهنگ با سایر روش های بازاریابی مورد استفاده قرار بگیرد تا بتوان بهره وری را در این تبلیغات به حداکثر خود به کمک مشاوره بازاریابی اینترنتی رساند.

انواع بازاریابی اینترنتی

انواع بازاریابی اینترنتی همان گونه در فوق بدان اشاره گردید، حضور در سایت های پرمخاطب ، حضور در چت روم ها و حضور در صفحه اول سایت های جستجوگر مانند google ، Bing و یاهو است. از میان انواع بازاریابی اینترنتی بهره ور ترین نوع آن حضور در سایت جستجوگر گوگل است. زیرا مطابق آمار گوگل ، در حدود 50 میلیون ایرانی کاربر گوگل هستند و این موضوع ، عامل انگیزاننده قوی جهت استفاده از این نوع بازاریابی اینترنتی است.

از جمله موانع رشد برنامه بازاریابی اینترنتی در ایران در بخش مشاوره بازاریابی اینترنتی می توان به :

1- عدم ارائه خدمات جامع و کامل از سوی گوگل و عدم امکان دریافت اطلاعات جغرافیایی صحیح از مشتریان

2- استفاده از نرم افزارهای فیلتر شکن و بروز خطا در گزارش های ورودی وب سایت ها

3- عدم اعتماد مشتریان به خدمات بازاریابی اینترنتی

4- عدم وجود برنامه ریزان و متخصصان در حوزه برنامه بازاریابی اینترنتی و عدم تمایل مدیران به این بخش

5- طولانی بودن برخی اجرا و دریافت بازخوردها در برنامه بازاریابی اینترنتی

همان طور که در فوق اشاره گردید، از جمله مهمترین دلایل مشاورین بازاریابی در پارک بازاریابی ایران در تمرکز بیشتر بر روی مباحث برنامه بازاریابی اینترنتی ، مقرون به صرفه بودن آن و همچنین عدم وجود متخصصین حوزه تخصصی بازاریابی و اینترنت بوده است. در حال حاضر اغلب ارائه کنندگان خدمات بازاریابی اینترنتی در ایران ، جوانان علاقه مند به حوزه اینترنت و کدنویسان وب سایت ها و برخی افراد به اصطلاح وبمستر هستند. اما هیچ کدام از این افراد دارای دانش و تجربه کافی در بخش مدیریت بازاریابی و فروش نیستند و در نتیجه امکان تحلیل صحیح اطلاعات را ندارند و تنها امکان حضور سایتها با کلمات کلیدی تخصصی در صفحه اول نتایج گوگل انجام می دهد.

برنامه بازاریابی اینترنتی و سئو 

اغلب مدیران بر اساس آنچه از سوی کارشناسان شرکت های طراحی سایت شنیده اند، بر این باورند که مهمترین فعالیت در برنامه بازاریابی اینترنتی ، معطوف به حضور وبسایت ها آنها در صفحه اول گوگل می شود. که در اصطلاح عامیانه به آن سئو SEO یا بهینه سازی در سایت های جستجوگر می گویند. اما در حال حاضر مطابق آنچه در برنامه بازاریابی اینترنتی مشاورین پارک بازاریابی ایران وجود دارد، سئو وبسایت تنها 18 درصد از برنامه های بازاریابی اینترنتی است. حضور صحیح در شبکه های اجتماعی ، ارتباط جامع و دوطرفه با مشتریان ، تولید و ارائه اطلاعات صحیح از فعالیت های شرکت ، برندینگ در محیط مجازی و بسیاری فعالیت ها و اجزا برنامه بازاریابی اینترنتی باید به کمک مشاوره بازاریابی اینترنتی عملیاتی گردد.

اجرای برنامه بازاریابی اینترنتی

مانند سایر برنامه های بازاریابی ، اجرای برنامه بازاریابی اینترنتی نیز همکاری بخش های مختلف را می طلبد. بخش فروش ، بخش مدیریت ، بخش خدمات پس از فروش همه ریزبرنامه هایی را در قبال اجرای برنامه بازاریابی اینترنتی انجام می دهد. اما موضوع اساسی این است که اجرای صحیح و کامل اجرای خدمات بازاریابی اینترنتی در برخی شرکت ها باید توسط یک واحد مستقل (حتی با حضور یک نفر) عملیاتی گردد و در برخی شرکت ها به صورت برون سپاری انجام شود. هر دو شکل دارای مزایا و معایبی می باشد. به عنوان مثال اگر یک نفر مجری اجرای بازاریابی اینترنتی در شرکت استخدام شود، ممکن است محلی را در سازمان شما اشغال کند و مسائل حضور یک کارمند جدید که خود دارای حواشی متعددی است. این موضوع مشروط به آنکه برنامه های بازاریابی اینترنتی تدوین شده باشد ، در قالب اجرای برنامه عملیاتی اینترنتی قابل اجرا  و مدیریت و ارزیابی می باشد. اما اگر اجرای برنامه بازاریابی اینترنتی برون سپاری گردد، کیفیت صحیح انجام آن و اجرای به موقع برنامه ها به سختی قابل ارزیابی می باشد مگر آنکه مدیریت شرکت دارای یک داشبورد از ریز برنامه های بازاریابی اینترنتی و همچنین پیش بینی نتایج در دست داشته و به همراه مشاور بازاریابی کلیه فعالیت ها را به صورت دوره ای رصد نماید.

بازاریابی واسطه مند اینترنتی

بازاریابی اینترنتی واسطه مند عبارتست از از جمله روشهای بسیار قدیمی کسب درآمد ، تبلیغ یا فروش محصولات برای دیگران است. امروزه با گسترش سایتهای مختلف اینترنتی و امکانات آنلاین ، فرصتی جدیدی پیش روی افرادی باز شده که می خواهند درآمد کسب کنند. این افراد می توانند به صورت آنلاین ، در سایتهایی که طراحی کرده اند به تبلیغ محصولات یا خدمات شرکتها و دیگر افراد بپردازند و در ازای تبلیغ و بازاریابی برای این شرکتها ، بخشی از سود فروش کالای مورد نظر را دریافت کنند. با توجه به اینکه قیمت محصول مورد نظر چقدر باشد می تواند سود حاصل از فروش آن متفاوت باشد. معمولاً شرکتها ، به افرادی که قصد دارند محصول آنها را در سایت یا وبلاگ خود تبلیغ کنند یک آدرس اینترنتی می دهند که در صورتی که افراد مختلف ، به هنگام جستجو در اینترنت از طریق آدرس اینترنتی تعریف شده برای یکی از این افرادی که در حال تبلیغ هستند وارد سایت شده و اقدام به خرید کند ، مطلع شوند که مشتریان از طریق آدرس اینترنتی کدام یک از سایتهای تبلیغاتی آنها وارد سایت شرکت شده و خریداری می کنند تا به هنگام پرداخت کمیسیون این افراد و سهم آنها از فروش را بپردازند. هر چند که روشهای تبلیغاتی مختلفی وجود دارد ، ولی استفاده از بازاریابی های وابسته یا واسطه مند می تواند فرصتهای بیشتری برای بازاریابی فراهم کند. از جمله دلایل آن هم این است که دغدغه فروش و بازاریابی شرکتها ، به عهده افراد دیگر قرار می گیرد و آنها در ازای دریافت کمیسیون تلاش می کنند میزان بیشتری از محصول را معرفی کرده و به فروش برسانند.

ممکن است برخی از سایتها فقط به منظور تبلیغ محصولات دیگران طراحی شده باشد ، به این سایتها در اصطلاح ، صفحات فرود می گویند. در بسیاری از اوقات ، شرکتها به بازاریابهای وابسته خود که میزان فروش بالایی داشته اند یک درآمد ویژه ای در نظر می گیرند. در واقع می توان گفت این روش از نظر مشاوره بازاریابی اینترنتی ، موجب سود دو طرفه برای شرکتها ، تولید کنندگان و بازاریابان وابسته می شود. بسیاری از شرکتها در هر اندازه و گستردگی که باشند می توانند از این روش بازاریابی استفاده کرده و میزان فروش خود را بالا ببرند. همچنین ، این نوع بازاریابی یکی از راههای مجاز و قانونی برای شرکتها و افرادی هست که مشغول به بازاریابی اینترنتی واسطه ای از طریق اینترنت هستند. در صورتی که به فکر طراحی یک سایت به منظور بازاریابی واسطه ای هستید ، بهتر است ابتدا یک جستجوی اینترنتی داشته باشید و به سایتهایی که به تبلیغ محصولات مورد نظر شما می پردازند سری بزنید و ببینید این سایتها معمولاً به تبلیغ چه نوع محصولاتی می پردازند. بهتر است در بازاریابی واسطه ای که از طریق اینترنت انجام می شود ، محتوای صفحات اینترنتی خود را متناسب با محصولاتی که در حال تبلیغ آنها هستید انتخاب کنید. زیرا در این صورت ، افرادی که به دنبال محصول خاصی هستند و به جستجوی اینترنتی می پردازند ، با سرچ کردن کلید واژه های مورد نظر خود می توانند سایت شما را پیدا کرده و از طریق لینکی که قرار داده اید به راحتی و با سرعت بیشتری به شرکت ارائه دهنده محصول یا خدمات مورد نظر متصل شوند.

اطلاعات کامل در مورد برنامه بازاریابی و فروش می توانید به صفحه تخصصی برنامه بازاریابی و فروش آن مراجعه نمایید.

همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشاوره بازاریابی به این صفحه مراجعه نمایید.